Ebru KAYA      
 

            Merhaba,

           Ben üniversitemize 2010 ilkbahar döneminde kayıt yaptırdım Daha önce de Türkiye’de bir üniversitenin uzaktan eğitimle iki yıllık, bilgisayar bölümünü bitirdim. Ancak orada edindiğim deneyim ve aldığım uzaktan eğitim benim için bir açık öğretimden farksızdı. Finallere gözetim altında üniversitenin bulunduğu şehirde belirlenen bir merkezde  giriyorduk. Her dönem final için üniversitenin bulunduğu şehre seyahat etmek ve bir haftaya yakın o şehirde kalmak zorundaydım. Yani adı uzaktan eğitimdi ama kendisi tam bir açık öğretim mantığı ile işliyordu.


          Doğrusunu söylemek gerekirse Chesapeake University of Theology’e kaydolma kararı verdiğimde de bu tür bir eğitimle karşı karşıya kalma kaygım vardır. Öğrenci işleri ile irtibata geçince durumun böyle olmadığını anladım. Beni buraya çeken asıl şey ise alacağım dîni eğitimdi.  Dönemin başlarında ders notlarının düzenli olarak elime geçmesi ya da günün hangi saati olursa olsun ders kayıtlarına, ders notlarına ulaşabilmem. Öğretim görevlilerimizin birebir ilgisi, asistan arkadaşlarımızın samimi yardımları, sınavlarla ilgili ciddi tutum bütün kaygılarımı tam mânâsı ile ortadan kaldırdı. Artık eminim ki; ben de en az örgün eğitim veren bir üniversite öğrencisi kadar hatta daha da ötede üniversite öğrencisiyim. Hem de  nasıl bir üniversite?..  İşte önemli olan da bu; Ben bir tasavvuf üniversitesi öğrencisiyim. Her derste âyetlerin, hadîslerin, kavramların biraz daha ruhuna inerek, Allah’ın ilmini anlatan bir üniversite.


         Her zaman dîni alanda eğitim almak istedim. Tefsir öğrenmek, Kur’ân Arapçası öğrenmek en çok arzu ettiğim şeylerden biriydi.  Ancak, hayatım iş, ev ve yoğun bir tempo içinde geçiyordu. Bırakın diğer dîn derslerini en yaygın olan bir Arapça dersi ya da kursuna katılmak bile benim için imkansızdı. Şu anda kıymetli Arapça hocamız Reyhan Hanım’dan Arapça öğreniyorum. Reyhan Hanım çok verici bir hoca; Öğretmek onun için bir zevk ondan öğrenmek de benim için bir mutluluk… Benim için hepsi birbirinden kıymetli hocalarımızın bu işi bir mesai gibi görmediklerini, klasik deyimle sevgilerini katarak bu öğretiyi verdiklerini öyle hissediyorum ki: Bu eğitimle ve Allah’ın izni ile bir gün ben de onlar gibi insanları, Allah’a, mutluluğa davet edeceğim inşallah. Hatta şimdiden çevremdeki insanlarla bilgilerimi paylaşmaya başladım.    Bu sistemle hem özlemini çektiği manevî hayata adapte oldum. Hem de istediğim zaman istediğim şekilde bir eğitim alıyorum. Ders çalışacağım ya da kayıt dinleyeceğim zamanları kendim planlıyorum. Tabi bu planlarıma mümkün ölçülerde canlı dersleri de dahil ediyorum. Çünkü onların tadı da bir başka oluyor. Kafama takılan bir soruyu anında öğretim görevlimizle paylaşmak, cevabını almak ve evde kendime ait bir ortamda sınıftaymış gibi hissetmek de bu işin ayrı bir güzelliği.


        Chesapeake İlâhiyat’lı olmak işte böyle bir ayrıcalık …  Sitemizde sizden gelenler diye bir bölüm görünce bu duygularımı sizlerle paylaşmak istedim. Herkese mutlu ve sevgi dolu bir yaşam dilerim. Allah razı olsun.

 

 
     
Copyright © 2010 Chesapeake University

All Rights Reserved.

Online Sayaçç

____